Jaki są korzyści z grania w rodzinne gry planszowe?

Gry planszowe są formą rozrywki znaną od dziesięcioleci. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu dla dzieci i dorosłych. Jednak gry planszowe rodzinne to nie tylko zabawa, ale także sposób na wzmocnienie więzi między uczestnikami gry oraz rozwój ważnych umiejętności i zdolności. Warto zatem poznać wszystkie zalety planszowych gier przeznaczonych dla całych rodzin.

Jak gry rozwijają umiejętności i zdolności?

Gra w gry planszowe ma wiele zalet rozwojowych. Wszelkie regularne gry szachowe nauczą dzieci analizy i syntezy informacji, poprawnego zrozumienia faktów lub znalezienia najbardziej odpowiedniego rozwiązania w danej sytuacji. Prócz tego, rozwijają się również umiejętności matematyczne i ekonomiczne: od umiejętności liczenia po zasady inwestowania, od szacowania zysków i umiejętności negocjacji. Gry planszowe pełne są bajkowych postaci i kolorowych obrazków, które doskonale pobudzają wyobraźnię dzieci. Dzięki temu dzieci mogą doskonale opanować zasady każdej gry i nauczyć się niezależności przy podejmowaniu decyzji. Każdy będzie uczestniczył w sytuacjach, w których musi konkurować z innymi przez całe życie. Dlatego ważne jest, aby być do tego w pełni przygotowanym. Warto podkreślić, że wszystkie gry mogą nauczyć dzieci jeszcze więcej i zapewnić im niebywałą rozrywkę.

Jak planszówki mogą nauczyć dzieci rywalizacji?

Dzięki grom planszowym dzieci mają możliwość poznania znaczenia zdrowej rywalizacji i uczenia się zgodnie z zasadami, których powinny przestrzegać. Ponadto, podczas gry dziecko uczy się również zasad uczciwości. Z jej pomocą rodzice mogą wyjaśnić dziecku, dlaczego powinno grać w uczciwe gry i dlaczego oszukiwanie (w grze i w życiu) nie jest nagradzane.

Jak rodzinne gry planszowe uczą współpracy?

Wszystkie gry zespołowe, niewątpliwie także gry planszowe rodzinne, mogą doskonale pokazać dzieciom, jakie są prawidła współpracy i jak trzeba postępować dla wspólnego dobra. Ponadto, dzieci uczą się bawić z towarzyszami i krewnymi. Gry planszowe są jednak dobrą formą rozrywki dla dzieci i dorosłych.

Na czym polega fabuła gier planszowych?

Fabuła najnowszych gier planszowych jest tak różnorodna i fascynująca, że każdy może znaleźć interesującą go grę. Dzieci są łatwo przyciągane przez te zabawne i ekscytujące gry, dlatego chętnie grają w gry planszowe na własną rękę, aby ponownie poczuć emocje związane z grą. Gry planszowe łączą w sobie rozrywkę i uczenie się więcej, co czyni je wspaniałą formą rozrywki i nauki.

Gra - plik wektorowy utworzony przez freepik - pl.freepik.com

Jakie funkcje spełniają gry planszowe rodzinne?

Grając w gry planszowe, oparte na współpracy lub konkurencji, nawiązuje się relacje między graczami. Wszystko to ma miejsce w atmosferze wypełnionej zabawą, niezależnie od tego, czy małe dzieci grają w gry rodzinne z rodzicami, czy z towarzyszami. Podczas zabawy konieczna jest koncentracja i ćwiczenie umysłu, co znacznie ułatwia dzieciom naukę w szkole lub przedszkolu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nauki w czasie zabawy.

Czego mogą nauczyć dzieci gry planszowe?

Gry planszowe to zdrowa konkurencja. Dlatego są one niezłym źródłem nauki przed wejściem w dorosłość. Gry uczy również dzieci uczciwości, cierpliwości, zasad i strategii. Gra nauczy Cię zwycięstwa i przegranej. To dobry nawyk w prawdziwym życiu. Pozwalają również dzieciom doświadczyć emocji związanych ze zwycięstwem i porażką w bezpiecznym otoczeniu, w którym ich bliscy są gotowi pomóc im zrozumieć. Oprócz gier, które uczą zdrowego współzawodnictwa, wiele z tych gier mówi dzieciom, jak współpracować, aby osiągnąć wspólne cele. Wszystkie gry planszowe rodzinne (https://www.taniaksiazka.pl/gry-planszowe-rodzinne-c-540_542_555.html) pozwalają na udział drużyny w grze lub na wspólne osiąganie celów przez wszystkich graczy. Umiejętności współpracy, których nauczysz dzieci, grając razem w gry planszowe, przydadzą się w przyszłości.

Wpływ gier na rozwój intelektualny

Nie ma nic tak dobrego i pobudzającego, jak logiczne, kreatywne gry, które pobudzają inteligencję dzieci. W grach, sukces wymaga wysiłku szarych komórek. Twórcze gry dziecięce angażują najmłodsze dzieci, więc najmłodsi skupiają się na rozwiązywaniu zagadek. Istnieje wiele rodzajów gier planszowych. Każda z nich będzie miała inny wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Niektóre gry:

  • rozwijają umiejętności matematyczne;
  • pomagają analizować;
  • uczą myśleć kompleksowo.

Różne rodzaje gier logicznych rozwijają myślenie logiczne i twórcze, z umiejętnością planowania, analizowania, przewidywania, podejmowania decyzji i postrzegania. Najlepsze gry planszowe nauczą nasze małe dzieci również czytania i rozumienia faktów, a także zarządzania inwestycjami. Wiele gier polega na podejmowaniu schematycznych kroków w celu ustalenia sekwencji gry. Jednak te mogą zostać złamane, aby zaskoczyć przeciwnika. Możesz zaplanować swoje działania i tego właśnie mogą nauczyć dzieci wszystkie gry planszowe, które są do kupieni na rynku. Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć dzieci grać w klasyczne gry, takie jak warcaby, szachy czy Chińczyka.

Plik wektorowy utworzony przez freepik - pl.freepik.com

Gry planszowe rodzinne

Twoje dziecko coraz częściej chce grać z Tobą w gry planszowe, ale ciągle za szybko się nudzi? Może zatem warto, poszukać pozycji które nauczą dziecka cierpliwości i w naturalny sposób, bez łez i rozczarowania wprowadzą w magiczny świat gier planszowych? Mamy kilka propozycji, które dadzą przyjemność dziecku, ale również i dorosły z chęcią sam sięgnie po tą pozycję. Gry planszowe rodzinne – oto nasze propozycje.

Kowale Losu

Gra, która każde dziecko i każdego dorosłego zachwyci są grafiką! Duży element losowości, plus własne tworzenie kostki oraz możliwość przepychania innych graczy sprawia, że gra potrafi zmienić losy wygranych i przegranych w ciągu jednego rzutu kostkom. Plansza składająca się z małych planetek, na których każdy gracz stawia swojego pionka, oczywiście w ukochanym kolorze sprawia, że dzieci łatwo zapamiętują schematy, bo przypomina to proste gry z młodszych lat. Podczas przepychania innego pionka z zajętego miejsca, osoba będąca już na polu zyskuje, a nie traci jak w podstawowych grach! Zatem dziecko uczy się, że czasami zepchnięcie daje nam zysk. Słyszycie ten krzyk: “zepchnij mnie, no zepchnij!”. Tak ten lekko piszczący krzyk i uniesione ręce są warte dodatkowego rzutu kośćmi dla przeciwnika. “Kowale Losu” posiadają różne karty, dlatego sama rozgrywka posiada wiele wariantów. Element losowo przypadających zasobów, również sprawia że rozgrywka nigdy nie wygląda tak samo. Jedyną bardzo ważną kwestią jest dokładne pilnowanie pociech, aby w magiczny sposób nie zwiększały swoich zasobów, kiedy dorośli dokładnie przeliczają na co ich stać i co da im większe korzyści w przyszłych rundach.

Sabotażysta

Chociaż może wydać się dziwnym, gry planszowe rodzinne to również gry składające się z samych kart. Przedstawimy wam teraz idealną pozycje jeśli uwielbiacie gry typu “Mafia”, “Avalon”, czy “Sekret Hitlera”. “Sabotażysta” to gra karciana opierająca się na historii krasnali, którzy co dzień wyruszają do kopalni, aby wydobywać złoto. Jednak w grupie miłych krasnali z czapeczkami i brodami czai się tytułowy sabotażysta, którego zadaniem jest nie dopuszczenie aby inne krasnale zdobyły bryłki złota. Poprzez rzucanie kart kar na przeciwnika możemy popsuć mu lampę, wózek, czy kilof czego konsekwencją jest zatrzymanie budowy tunelu. Oczywiście każdy z krasnali może uratować swojego współziomka w potrzebie, jednak pytaniem jest czy faktycznie należy go ratować? A może jednak jest to ten złośliwy krasnal, który chce zgarnąć złoto tylko dla siebie? Każda rozgrywka posiada o wiele krótszy czas, niż przeciętna rozgrywka rozszerzonych gier polegających na odkryciu sabotażysty. Dużą cierpliwością musimy wykazać się w początkowych grach, kiedy to buzia dziecka w sekundzie zdradza jaką postać dziecko wylosowało. Jednak po rozegraniu kilku rozgrywek, nawet najmniejszy członek rodziny zaczyna sam rozumieć, że świetną zabawą jest udawać sabotażystę, nawet jeśli nie wylosowało się tej karty na początku gry. Ta gra rodzinna przyniesie radość małym i dużym graczom. Jest prosta w zrozumieniu zasad i idealnie sprawdzi się na prezent dla najlepszego przyjaciela, czy przyjaciółki.

Gry planszowe rodzinne od Tania Książka pozwalają przyjemnie spędzać czas oraz uczuć poprzez zabawę. Dziecko wcielając się w nowe role, czy musząc dokładnie kalkulować zapasy aby wykupić upragnioną kartę nie tylko stają się idealnym hobby, ale też pozwalają na naukę w przyjemny sposób. Kiedy przyjdzie czytać w trudniejszych grach karty, nagle okaże się, że to co do tej pory sprawiało trudność jest naturalnym i łatwym zadaniem. Dlatego polecamy wspólne spędzanie czasu przy grach rodzinnych. Niech staną się akcją ogólnokrajową, jak czytanie do snu!

Plik wektorowy autora freepik z pl.freepik.com